Bratislava 17. júla (TASR) - Prezident SR Ivan Gašparovič dnes vymenoval Jaromíra Čižnára za nového generálneho prokurátora. Urobil tak mesiac po tom, ako bol Čižnár zvolený za kandidáta na generálneho prokurátora v NR SR.
"Zvážil som všetky aspekty právne aj ostatné, ktoré by mohli namietať vaše vymenovanie. Zistil som, že niet takého dôvodu, preto som takto rozhodol," povedal Čižnárovi po vymenovaní prezident. Vyzval ho, aby využíval svoje postavenie v tom, aby sa slovenská prokuratúra postavila na "oveľa pevnejšie nohy", a aby zmeny na prokuratúre robil s rozvahou.
"Okrem zmien personálnych a organizačných mienim zintenzívniť činnosť prokuratúry v takých základných oblastiach, napríklad je to ochrana maloletých a žien pred akýmkoľvek násilím alebo akýmkoľvek zneužívaním," povedal pri slávnostnom akte Čižnár. Ďalej chce, aby prokuratúra intenzívne vstupovala do trestných stíhaní v daňových veciach. "Je neprípustné, aby v tomto období štát prichádzal o stovky miliónov eur a tí, ktorí dane majú platiť, sú beztrestní," vyhlásil. Tiež chce, aby sa procesy na prokuratúre podstatne zrýchlili a konania na prokuratúre netrvali aj niekoľko rokov.
Novinári sa o vymenovaní generálneho prokurátora dozvedeli len niekoľko minút pred samotným aktom. Prečo prezident zvolil takýto postup, jeho hovorca nevysvetlil.
Čižnár po vymenovaní neprišiel medzi novinárov
Jaromír Čižnár po vymenovaní za generálneho prokurátora medzi novinárov neprišiel. Hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová uviedla, že dnes sa s médiami ani nestretne, pretože má nabitý program. Na novinárske otázky by však podľa nej mohol osobne odpovedať "v najbližších dňoch".
"Bavili sme sa o ústave, o zákonoch, o trestnom konaní, o rýchlosti trestného konania," povedal o dnešnom stretnutí s Čižnárom predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. Na vymenovaní v prezidentskom paláci sa zúčastnil spolu s premiérom Robertom Ficom, ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom aj doposiaľ zastupujúcim generálnym prokurátorom Ladislavom Tichým.
O dnešnom akte sa podľa svojich slov dozvedel v utorok (16.6.) večer alebo už na obed. Myslí si, že Čižnár bude dobrým generálnym prokurátorom, pretože svoju razantnosť a odbornú profesionalitu preukázal už na svojich doterajších pozíciách. Harabin si myslí, že aj keby ústavný súd vyhovel Čentéšovej ústavnej sťažnosti proti nevymenovaniu za generálneho prokurátora, nemôže nastať problém. Prezident podľa neho postupoval v súlade s ústavou.
V tajnej voľbe získal 82 hlasov
Jaromír Čižnár získal v tajnej voľbe 18. júna 82 hlasov od 82 prítomných poslancov. Na voľbe sa zúčastnili len poslanci vládneho Smeru-SD. Opozícia totiž považuje za právoplatne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, ktorého prezident odmietol vymenovať. Samotnú voľbu preto označila za bod zlomu či čierny deň pre ústavnosť.
Čižnár deň pred svojím zvolením v parlamente povedal, že ak Ústavný súd (ÚS) SR potvrdí, že on svojou účasťou na voľbe porušil práva Jozefa Čentéša, odstúpi z funkcie generálneho prokurátora. Ak však ÚS povie, že Čentéšove práva porušil napr. prezident SR Ivan Gašparovič tým, že ho nevymenoval, Čižnár vo funkcii ostane.
"Ak ÚS potvrdí, že boli Čentéšove práva porušené mojím zavinením, odstúpim. Ak ale povie, že ich porušil prezident, tak ja mám niesť zodpovednosť?" pýtal sa podpredsedu výboru Radoslava Procházku (nezaradený). Ten Čižnára vyzval, aby dal prísľub, že v prípade porušenia Čentéšovych práv odstúpi a zabráni tak dvojvládiu na Generálnej prokuratúre (GP) SR.
Čižnár však nechápe, prečo sa mu dáva za vinu, že nekoná prezident alebo ÚS. "Som postavený do pozície, že som porušil nejaký sľub. Je pravda, že v januári som sľúbil, že sa nemienim zúčastňovať na tejto hre, lebo som chcel byť korektný voči pánovi Čentéšovi. Právne sa nezmenilo nič, ale od januára sa vyblokoval ÚS. Čakal som tiež, či ma Rada prokurátorov odporučí aj v novom zložení," vysvetlil.
Jaromír Čižnár zároveň odmietol obvinenia, že vo funkcii bude niekomu slúžiť. "Skúšali to na mňa mnohí, ale neuspeli. Ak budete mať o mne poznatky, že drukujem nejakej politickej strane, môžete mi to povedať, ja odstúpim," odkázal opozícii a pripomenul, že "odstíhal aj kauzu sociálne podniky z čias prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD)".
Premiér: SR má konečne ústavne zvoleného a vymenovaného generálneho prokurátora
Slovensko má konečne po dlhom čase, počas ktorého táto téma traumatizovala spoločnosť, ústavne zvoleného a vymenovaného generálneho prokurátora.
Vyhlásil to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD) na margo vymenovania Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora prezidentom SR Ivanom Gašparovičom s tým, že v prípade Čižnára ide o človeka, ktorého si ako odborníka spomedzi seba vybrali samotní prokurátori. Premiér sa na akte vymenovania osobne zúčastnil.
Vymenovanie Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora je dobrá správa pre premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ale zlá pre spravodlivosť na Slovensku. Vyhlásil to nezaradený poslanec NR SR a líder strany Nová väčšina - Dohoda Daniel Lipšic, podľa ktorého môže byť od dnešného dňa každé jedno rozhodnutie Generálnej prokuratúry SR spochybnené, pretože na jej čele je iný kandidát, než bol prvýkrát právoplatne zvolený parlamentom.
"Nová väčšina – Dohoda bude po najbližších parlamentných voľbách presadzovať zásadnú zmenu prokuratúry: obsahovú aj personálnu. V opačnom prípade sa slovenská justícia nikdy nezbaví tlaku vplyvných lobistických, politických a finančných skupín. Dnešné rozhodnutie prezidenta Gašparoviča je ich víťazstvom a prehrou slušnej časti slovenskej justície," tvrdí Lipšic.
Zároveň je presvedčený, že vládna strana Smer-SD presadila svojho kandidáta znásilnením ústavy, zákonov, parlamentu a všetkého, čo jej stálo v ceste. "Jaromír Čižnár bude preto generálnym prokurátorom na dva a pol roka. Vláda, ktorá vzíde z budúcich volieb, by mala iniciovať jeho odvolanie z funkcie a nastoliť tak spravodlivosť a právnu istotu, ktoré dostali od Roberta Fica úder pod pás," dodal.
Vymenovanie Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora zobral prokurátor Jozef Čentéš na vedomie.
"Dnešné vymenovanie pána Čižnára za generálneho prokurátora prezidentom SR Ivanom Gašparovičom som zobral na vedomie. Na Generálnej prokuratúre zostávam naďalej pracovať a počkám, ako Ústavný súd SR rozhodne o mojich dvoch ústavných sťažnostiach," povedal v krátkej reakcii pre TASR Jozef Čentéš.
SaS: Prezident SR dnes dokonal bezprecedentný chaos
Prezident SR Ivan Gašparovič dnešným vymenovaním Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora dokonal s výdatnou pomocou niektorých sudcov Ústavného súdu SR a Smeru-SD bezprecedentný chaos. Ten spôsobil, keď odmietol vymenovať Jozefa Čentéša. Vyhlásil to líder SaS Richard Sulík, podľa ktorého ide o ďalšie závažné zlyhanie v politickej kariére Gašparoviča vo veci ústavnosti a spravodlivosti.
"V politickej kariére Ivana Gašparoviča je to v dejinách Slovenskej republiky ďalší čierny deň. Je príznačné, že sa vymenovanie malo pôvodne odohrať bez účasti médií, takpovediac v utajenom režime. Najvhodnejším okamihom na tento akt by však bola, samozrejme, noc," dodal Sulík.
Líder OĽaNO Igor Matovič označil vymenovanie Čižnára za ďalší z radu dôvodov, aby jeho hnutie nehľadalo nového prezidenta medzi politikmi, ktorí sa potom správajú ako vazali politických strán. "Slovensko nevyhnutne potrebuje silného občianskeho kandidáta, ktorý nebude s politickými stranami žiadnym spôsobom zviazaný," tvrdí Matovič.
L. Žitňanská: Zavŕšil sa scenár R. Fica na ovládnutie Generálnej prokuratúry SR
Vymenovaním Jaromíra Čižnára dnes Ivan Gašparovič zavŕšil scenár premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na ovládnutie Generálnej prokuratúry SR. Vyhlásia to predsedníčka poslaneckého klubu SDKÚ-DS a exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
"Prezident tak urobil aj napriek tomu, že Ústavný súd minulý týždeň prijal opatrenie, ktorým odblokoval súd a určil senát, ktorý má vo veci sťažnosti Jozefa Čentéša rozhodnúť. Prezident preto spolu s premiérom prebral aj zodpovednosť za všetky zlyhania, ktoré právne neisté postavenie nového generálneho prokurátora môže v budúcnosti spôsobiť," tvrdí opozičná politička.
Podľa jej slov je generálny prokurátor Čižnár vo funkcii z vôle premiéra Fica aj napriek tomu, že Ústavný súd SR ešte nerozhodol vo veci sťažnosti legitímne zvoleného prokurátora Jozefa Čentéša. "Aj v demokratických krajinách sa niekedy stane, že jedna zložka moci urobí krok, ktorý je v rozpore s dobrými mravmi alebo s princípmi právneho štátu. Na to však existujú iné zložky moci alebo kontrolné a súdne mechanizmy, ktoré takýto krok dokážu pomenovať a vrátiť do ústavných zvyklostí," upozornila Žitňanská.
Je však presvedčená, že na Slovensku v tomto prípade zlyhali všetky zložky moci – vláda, parlament, prezident aj Ústavný súd – a nenašla sa žiadna moc, ktorá by sa vôli premiéra Fica postavila. "Nedemokratická voľba generálneho prokurátora preto zostane s druhou vládou Roberta Fica spojená rovnako ako vylúčenie poslanca Gauliedera s vládou Vladimíra Mečiara," dodala Žitňanská.
Profil nového generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára
Nový generálny prokurátor SR, ktorého dnes vymenoval do funkcie prezident SR Ivan Gašparovič - doterajší šéf Krajskej prokuratúry v Bratislave Jaromír Čižnár sa narodil v roku 1964 v Handlovej. Pracuje ako prokurátor 24 rokov.
Zmaturoval v roku 1982 na Gymnáziu Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi. Následne absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú ukončil v roku 1986.
Začínal ako právny čakateľ na Obvodnej prokuratúre Bratislava IV. v rokoch 1986 až 1989. Tam potom pôsobil do roku 1991 ako prokurátor a následne v tom istom roku aj ako prokurátor Mestskej prokuratúry v Bratislave. Od roku 1991 do roku 1995 pracoval ako námestník obvodného prokurátora na Obvodnej prokuratúre Bratislava IV. Tam potom vykonával funkciu okresného prokurátora do roku 2004. Od roku 2004 dodnes pracoval ako krajský prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave. Do funkcie krajského prokurátora ho vymenoval vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Čižnár so svojou kandidatúrou na post generálneho prokurátora SR súhlasil vo štvrtok 13. júna 2013. Prijal tak návrh na kandidatúru zo strany vládnuceho Smeru-SD. Dva dni predtým v utorok 11. júna Rada prokurátorov Slovenskej republiky opätovne odporučila Čižnára na funkciu generálneho prokurátora. Tento platný návrh Rady prokurátorov Národnú radu SR k ničomu nezaväzoval.
Krajský prokurátor Jaromír Čižnár nikdy nebol členom žiadnej politickej strany ani hnutia.
Zoznam generálnych prokurátorov SR od roku 1990
JUDr. Vojtech Bacho - od 28. augusta 1990 - do 9. novembra 1994
Doc. JUDr. Ľudovít Hudek, CSc. - od 16. novembra 1994 - do 13. decembra 1994
JUDr. Michal Vaľo, CSc. - od 31. januára 1995 - do 31. januára 1999
JUDr. Milan Hanzel, CSc. - od 1. februára 1999 - do 31. januára 2004
JUDr. Dobroslav Trnka - od 1. februára 2004 - do 2. februára 2011
JUDr. Ladislav Tichý, 1. námestník generálneho prokurátora (zastupujúci šéf Generálnej prokuratúry SR) - od 3. februára 2011 - súčasnosť.
0